| Part Number | SMS-116-01-G-D |
|---|---|
| Manufacturer | Samtec |
| Quantity in stock | 649400 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Socket Strip SKT 32 POS 1.27mm Solder ST Thru-Hole Tube |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SMS-116-01-G-D |
| Datasheet download |
| Part Number | SMS-116-01-G-D |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Lead Finish | Gold |
| Body Orientation | Straight |
| Termination Method | Solder |
| Product Dimensions | 20.32 x 5.59 x 8.51 mm |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Gender | SKT |
| Max Processing Temp | 260 |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Pitch | 1.27 mm |
| Mounting | Through Hole |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Product Depth | 5.59 mm |
| Product Height | 8.51 mm |
| Product Length | 20.32 mm |
| Replacement Part Number | PART-SMS-116-01-G-D |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 10 POS 3mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0430451021.pdf |
|
3M | Conn Socket Strip SKT 32 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 929852-01-16-RA.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder RA SMD T R Download PDF datasheet for TSM-103-01-L-SH-A-P-TR.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 5 POS 0.8mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 347860200.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 151063-4010.pdf |
|
3M | MMM3432-6002 LCBL CONNECTOR PIN - |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 14 POS 1mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5015681407.pdf |
|
TE Connectivity | Conn HDI PIN 100 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 532448-1.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 34 POS 0.35mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXE734127.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector F 3 POS 3.96mm IDT RA Cable Mount Download PDF datasheet for 3-643817-3.pdf |