| Part Number | 5015942011 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 304220 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Board to Board PL 20 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5015942011 |
| Datasheet download |
| Part Number | 5015942011 |
|---|---|
| Product Dimensions | 7.1 x 3.4 x 0.9 mm |
| Operating Temperature | -25 to 85 °C |
| Termination Method | Solder |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Housing Color | Black |
| Body Orientation | Straight |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Pitch | 0.4 mm |
| Gender | PL |
| Mounting | Surface Mount |
| Rad Hard | No |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Product Depth | 3.4 mm |
| Product Height | 0.9 mm |
| Product Length | 7.1 mm |
| Replacement Part Number | PART-5015942011 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
HIGH TOP PRO | HDMI A-TYPE..19P 90D SMD......G F..W SCR Download PDF datasheet for 1HD01911-51213.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board RCP 300 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 84501-001LF.pdf |
|
Pulse | SKT JACK RJ45 CONN SMD NO MYLAR - |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 24 POS 0.35mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXG8240J4.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 16 POS 2.54mm Press Fit ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 5-102699-7.pdf |
|
AVX | Conn Ejector Header HDR 34 POS 2.54mm Press Fit ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 008289034009213.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 14 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 39310140.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board Stacker HDR 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Box Download PDF datasheet for 54122-106100800LF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 12 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 353631260.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0417910834.pdf |