| Part Number | 501645-2420 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 532530 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 24 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 501645-2420 |
| Datasheet download |
| Part Number | 501645-2420 |
|---|---|
| Housing Color | Natural |
| Termination Method | Solder |
| Pitch | 2 mm |
| Contact Plating | Tin Over Copper |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Through Hole |
| Product Dimensions | 26 x 8.2 x 12 mm |
| Contact Material | Brass |
| Lead Finish | Tin |
| Gender | HDR |
| Operating Temperature | -25 to 85 °C |
| Housing Material | Nylon 6/6 |
| Product Depth | 8.2 mm |
| Product Height | 12 mm |
| Product Length | 26 mm |
| Replacement Part Number | PART-501645-2420 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 10 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Bulk Download PDF datasheet for 1-1123723-0.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 5-103904-3.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Poly Bag Download PDF datasheet for 77313-118-10LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 2 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 3-647079-2.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 87797-0201.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 3 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0535170310.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0039306047.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 2 POS 1.25mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0530470210.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 14 POS 2.54mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 0015912140.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0353630460.pdf |