| Part Number | 5033082010 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 581080 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Board to Board PL 20 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5033082010 |
| Datasheet download |
| Part Number | 5033082010 |
|---|---|
| Gender | PL |
| Pitch | 0.4 mm |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Rad Hard | No |
| Product Dimensions | 5.47 x 2.2 x 0.58 mm |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Body Orientation | Straight |
| Termination Method | Solder |
| Housing Color | Black |
| Mounting | Surface Mount |
| Product Depth | 2.2 mm |
| Product Height | 0.58 mm |
| Product Length | 5.47 mm |
| Replacement Part Number | PART-5033082010 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 2 POS 5.08mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 1744048-2.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 8 POS 3mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0430450802.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector F 4 POS 3.96mm IDT RA Cable Mount Download PDF datasheet for 3-640600-4.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 5-102202-5.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 4 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Loose Piece Download PDF datasheet for 917782-1.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 73398-101ALF.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 8 POS 2.54mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for TSM-108-02-L-SV-P-TR.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board M 3 POS 6.35mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0010844030.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 12 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Poly Bag Download PDF datasheet for 87894-112HLF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 14 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 55935-1410.pdf |