| Part Number | 61082-102400LF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 542240 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Board to Board RCP 100 POS 0.8mm Solder ST SMD Tube |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 61082-102400LF |
| Datasheet download |
| Part Number | 61082-102400LF |
|---|---|
| Product Dimensions | 45.8 x 6.8 x 7.7 mm |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Contact Material | Beryllium Copper |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Termination Method | Solder |
| Mounting | Surface Mount |
| Gender | RCP |
| Pitch | 0.8 mm |
| Body Orientation | Straight |
| Product Depth | 6.8 mm |
| Product Height | 7.7 mm |
| Product Length | 45.8 mm |
| Replacement Part Number | PART-61082-102400LF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 18 POS 2mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 791098608.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 8 POS 2mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 87832-5323.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 2 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 640457-2.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 18 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Bulk Download PDF datasheet for 0039301181.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Socket Strip RCP 20 POS 1.27mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 5-104550-2.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 16 POS 2.54mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 95278-102B16LF.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for TSM-104-01-L-SV-P.pdf |
|
TE Connectivity | Conn High Speed Fine Pitch Connector RCP 38 POS 2.54mm 0.64mm Solder ST Thru-Hole SMD Tube Download PDF datasheet for 2-5767004-2.pdf |
|
Panasonic | F4S CONNECTOR 80PINS DD1 - |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 7 POS 1.25mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0533980771.pdf |