| Part Number | 5-104068-3 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 614840 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 30 POS 1.27mm Solder ST Thru-Hole Tube |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5-104068-3 |
| Datasheet download |
| Part Number | 5-104068-3 |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Housing Color | Black |
| Lead Finish | Tin |
| Gender | HDR |
| Max Processing Temp | 240|245|260|265 |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Through Hole |
| Operating Temperature | -65 to 105 °C |
| Pitch | 1.27 mm |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Rad Hard | No |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Product Dimensions | 25.24 x 8.73 x 9.9 mm |
| Product Depth | 8.73 mm |
| Product Height | 9.9 mm |
| Product Length | 25.24 mm |
| Replacement Part Number | PART-5-104068-3 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Ejector Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 2-1761608-3.pdf |
|
Amphenol-FCI | HEADER CONNECTOR, SMT - |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board RCP 80 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 61082-082402LF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 7 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 705430111.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board PL 50 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 555600507.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board RCP 80 POS 1mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 0525840879.pdf |
|
AVX | Conn Board to Board RCP 24 POS 0.4mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 245602024000829+.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 24 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0874272402.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 69913-104LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector F 8 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Loose Piece Download PDF datasheet for 3-641190-8.pdf |