| Part Number | 5022370517 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 466340 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn USB RCP 5 POS 0.8mm Solder ST Thru-Hole 5 Terminal 1 Port Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Audio and Video |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5022370517 |
| Datasheet download |
| Part Number | 5022370517 |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Body Orientation | Straight |
| Pitch | 0.8 mm |
| Product Dimensions | 4.7 x 7.7 mm |
| Gender | RCP |
| Number of Ports | 1 |
| Mounting | Through Hole |
| Number of Terminals | 5 |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Rad Hard | No |
| Type | USB |
| Housing Material | Polyamide |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Number of Contacts | 5 |
| Product Depth | 4.7 mm |
| Product Height | 7.7 mm |
| Replacement Part Number | PART-5022370517 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn HDMI HDR 19 POS 0.5mm Solder RA SMD 19 Terminal 1 Port Tray Download PDF datasheet for 0471510002.pdf |
|
Molex | Conn USB RCP 4 POS 1.4mm Solder RA Thru-Hole 4 Terminal 1 Port Tray Download PDF datasheet for 0673298020.pdf |
|
Samtec | Conn USB F 4 POS Solder RA Thru-Hole 4 Terminal 1 Port Tray Download PDF datasheet for USB-A-S-F-B-TH.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Micro USB Type B RCP 5 POS 0.65mm Solder RA SMD 5 Terminal 1 Port T R Download PDF datasheet for 10118194-0001LF.pdf |
|
Molex | Conn HDMI RCP 19 POS 1mm Solder RA SMD 19 Terminal 1 Port Embossed T R Download PDF datasheet for 0471510011.pdf |
|
Molex | Conn USB RCP 5 POS 0.8mm Solder RA SMD 5 Terminal 1 Port Embossed T R Download PDF datasheet for 0675031020.pdf |
|
Molex | Conn HDMI M 19 POS 0.5mm Solder ST SMD 19 Terminal 1 Port Embossed T R Download PDF datasheet for 47659-1001.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn USB RCP 8 POS Solder RA Thru-Hole 8 Terminal 2 Port Tube Download PDF datasheet for 72309-7043BLF.pdf |
|
Samtec | Conn USB RCP 4 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole 4 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for USBR-B-S-F-O-VT.pdf |
|
Switchcraft | Conn XLR Connector F 3 POS Solder ST Panel Mount 3 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D3F.pdf |