| Part Number | 502352-0800 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 551220 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 8 POS 2mm Solder RA SMD Embossed T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 502352-0800 |
| Datasheet download |
| Part Number | 502352-0800 |
|---|---|
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Housing Material | Polyamide |
| Rad Hard | No |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Max Processing Temp | 255 |
| Product Dimensions | 20 x 9.4 x 6.4 mm |
| Housing Color | Natural |
| Gender | HDR |
| Mounting | Surface Mount |
| Termination Method | Solder |
| Lead Finish | Tin |
| Pitch | 2 mm |
| Body Orientation | Right Angle |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Product Depth | 9.4 mm |
| Product Height | 6.4 mm |
| Product Length | 20 mm |
| Replacement Part Number | PART-502352-0800 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 10mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0428202212.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 8 POS Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 828801-3.pdf |
|
Harwin | Datamate L-Tek DIL Male Vertical SMT Connector, latched, selective gold + tin, 6+6 contacts Download PDF datasheet for M80-8281242.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 12 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Bulk Download PDF datasheet for 22122124.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 14 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 6-103904-3.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 20021121-00006C1LF.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 20 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXE520127.pdf |
|
Kyocera | Conn IDC Connector PL 2 POS 1.27mm IDT RA Cable Mount Download PDF datasheet for 978005102082867+.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0039288040.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 1mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5013311007.pdf |