| Part Number | 5023820770 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 414420 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board RCP 7 POS 1.25mm Solder ST SMD Embossed T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5023820770 |
| Datasheet download |
| Part Number | 5023820770 |
|---|---|
| Housing Color | Natural |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Pitch | 1.25 mm |
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Max Processing Temp | 240 |
| Product Dimensions | 12.1 x 5.45 x 4.55 mm |
| Rad Hard | No |
| Lead Finish | Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Temperature | -25 to 85 °C |
| Gender | RCP |
| Termination Method | Solder |
| Body Orientation | Straight |
| Product Depth | 5.45 mm |
| Product Height | 4.55 mm |
| Product Length | 12.1 mm |
| Replacement Part Number | PART-5023820770 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 14 POS 1.27mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 20021111-00014T1LF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 12 POS 1.25mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 537801270.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 5 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0423753117.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 9 POS 5.03mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0010181090.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 100 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK6S00547YG.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 50 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK5F50547YG.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 44 POS 0.35mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXF5A4412.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 54201-G0803ALF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Poly Bag Download PDF datasheet for 67996-404HLF.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board PL 80 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5017450801.pdf |