| Part Number | 502430-4030 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 855680 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Board to Board HDR 34 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 502430-4030 |
| Datasheet download |
| Part Number | 502430-4030 |
|---|---|
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Lead Finish | Gold |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -20 to 85 °C |
| Termination Method | Solder |
| Pitch | 0.4 mm |
| Mounting | Surface Mount |
| Gender | HDR |
| Housing Color | Black |
| Body Orientation | Straight |
| Contact Plating | Gold |
| Replacement Part Number | PART-502430-4030 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder ST SMD Bag Download PDF datasheet for 95293-101-03LF.pdf |
|
Samtec | CONN DIP HEADER 28P 2R MS(P2.54,H2.54) - |
|
Amphenol-FCI | 10124150-102LF-VS2 4X10 RH SM 2S Download PDF datasheet for 10124150-102LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board PL 80 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 61083-083502LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 68002203HLF.pdf |
|
Amphenol-FCI | 514-5U7F-R A MINITEK PWR4.2 CABLE ASSEMBLY Download PDF datasheet for 10122956-024LF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 30 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 501876-3040.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector M 6 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Box Download PDF datasheet for 7-215570-6.pdf |
|
Harwin | 2.00mm (0.079\") Pitch DIL Vertical 2.4mm PC Tail Pin Header, 3.5mm mating pin height, tin, 8+8 contacts Download PDF datasheet for M22-2520846.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 14 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 6-103904-3.pdf |