| Part Number | 53258-0649 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 527550 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 6 POS 3.5mm Solder ST Thru-Hole |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 53258-0649 |
| Datasheet download |
| Part Number | 53258-0649 |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Pin Count | 6 |
| Package Dimensions | 23.1 x 7.6 x 10.5 mm |
| Body Orientation | Straight |
| Gender | HDR |
| Mounting | Through Hole |
| Lead Finish | Tin Over Nickel |
| Number of Contacts | 6 |
| Housing Material | Polybutylene Terephthalate |
| Contact Material | Brass |
| Pitch | 3.5 mm |
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Type | Wire to Board |
| Rad Hard | No |
| Number of Rows | 1 |
| Product Depth | 7.6 mm |
| Product Height | 10.5 mm |
| Product Length | 23.1 mm |
| Replacement Part Number | PART-53258-0649 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0470531000.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 34 POS 0.35mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXG234144.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 24 POS 3mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 430452400.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 3mm Solder RA SMD T R Download PDF datasheet for 430450607.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip RCP 40 POS 2.54mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 89898-320ALF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0705430042.pdf |
|
Samtec | CONN SMD HEADER 120P 4R MS(P1.27,H5.59) - |
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 6 POS 2mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 791091002.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 12 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Bulk Download PDF datasheet for 0039301120.pdf |
|
Molex | PCB 32006178-001 - |