| Part Number | 4-103328-3 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 895510 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 14 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 4-103328-3 |
| Datasheet download |
| Part Number | 4-103328-3 |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Body Orientation | Straight |
| Gender | HDR |
| Lead Finish | Tin |
| Max Processing Temp | 240 |
| Housing Color | Black |
| Mounting | Through Hole |
| Operating Temperature | -65 to 105 °C |
| Product Dimensions | 17.37 x 4.88 x 8.13 mm |
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Pitch | 2.54 mm |
| Rad Hard | No |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Product Depth | 4.88 mm |
| Product Height | 8.13 mm |
| Product Length | 17.37 mm |
| Replacement Part Number | PART-4-103328-3 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 40 POS 0.35mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for AXF5A4012.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 1.27mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 20021521-00010T1LF.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 24 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0901310132.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip SKT 6 POS 2mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 10093055-106TRLF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Fine Pitch Connector PL 80 POS 0.8mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 5179029-3.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board RCP 50 POS Solder RA Thru-Hole Carton Download PDF datasheet for 1318750-2.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 20 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK6F20547YG.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board RCP 80 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0529910808.pdf |
|
Molex | TEN60 VERT RECEPT ASSY G-6S-2DC-G Download PDF datasheet for 0465621093.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 8 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 77311-822-08LF.pdf |