| Part Number | 5025841070 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 470750 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board RCP 10 POS 1.5mm Solder ST SMD Embossed T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5025841070 |
| Datasheet download |
| Part Number | 5025841070 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Termination Method | Solder |
| Operating Temperature | -25 to 85 °C |
| Body Orientation | Straight |
| Gender | RCP |
| Lead Finish | Tin |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Resin |
| Pitch | 1.5 mm |
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Product Dimensions | 19.3 x 6.35 x 7.25 mm |
| Max Processing Temp | 240 |
| Housing Color | Beige |
| Product Depth | 6.35 mm |
| Product Height | 7.25 mm |
| Product Length | 19.3 mm |
| Replacement Part Number | PART-5025841070 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Shrouded Header M 3 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0039303037.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 8 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 0026602081.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 40 POS 0.35mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for AXF5A4012.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0532540670.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 13 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0705430012.pdf |
|
Amphenol | CONNECTOR, Energy Edge\u00ae, Power Signal Combo, Straddle S T Download PDF datasheet for GPCE743614114HR.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 16 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 5-87589-4.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip RCP 12 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 20021321-00012C4LF.pdf |
|
Amphenol | CONNECTOR, Energy Edge\u00ae, Power Signal Combo, Right Angle Download PDF datasheet for GPCEF4361411HHR.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 98414-G06-10U-LF.pdf |