| Part Number | 5026030870 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 787470 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5026030870 |
| Datasheet download |
| Part Number | 5026030870 |
|---|---|
| Housing Material | Nylon 66 |
| Type | Shrouded Header |
| Pitch | 2 mm |
| Mounting | Through Hole |
| Product Dimensions | 18 x 3.65 x 5.5 mm |
| Number of Rows | 1 |
| Rad Hard | No |
| Contact Material | Brass |
| Gender | HDR |
| Termination Method | Solder |
| Body Orientation | Straight |
| Contact Plating | Gold |
| Product Depth | 3.65 mm |
| Product Height | 5.5 mm |
| Product Length | 18 mm |
| Replacement Part Number | PART-5026030870 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 30 POS 2.54mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 52601-G30-8TLF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 80 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Carton Download PDF datasheet for 0313874009.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 8 POS 2.54mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 95278-102A08LF.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 12 POS 0.35mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXG7120J7.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board PL 120 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 61083-124602LF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 12 POS 1.25mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0530481210.pdf |
|
Molex | Conn IEEE 1386 PL 64 POS 1mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 714361464.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 5 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 3-644456-5.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 4 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 85923-4.pdf |
|
Molex | Super Sabre\u2122 R A Header, 3 Circuit, Long Solder Tail w o Board Lock Download PDF datasheet for 1720430305.pdf |