| Part Number | 505476-0810 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 662570 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Board to Board PL 4Power 4Signal POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 505476-0810 |
| Datasheet download |
| Part Number | 505476-0810 |
|---|---|
| Number of Contacts | 4Power/4Signal |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Gender | PL |
| Packaging | Embossed Tape and Reel |
| Type | Board to Board |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Maximum Current Rating | 5 A |
| Pitch | 0.4 mm |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Maximum Voltage Rating | 50/50 Vdc|Vac |
| Rad Hard | No |
| Number of Rows | 2 |
| Mounting | Surface Mount |
| Body Orientation | Straight |
| Lead Finish | Gold Over Nickel |
| Pin Count | 8 |
| Termination Method | Solder |
| Housing Color | Black |
| Product Depth | 2 mm |
| Product Height | 0.5 mm |
| Product Length | 3.64 mm |
| Replacement Part Number | PART-505476-0810 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Board to Board RCP 20 POS 2mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 2-1775188-0.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 5104338-4.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 7 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Bulk Download PDF datasheet for 1-1123723-7.pdf |
|
3M | Conn Socket Strip SKT 34 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 8534-4500PL.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 2 POS 3.5mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0532580229.pdf |
|
Samtec | Conn Bottom Mount Socket Strip SKT 16 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for BSW-108-04-G-D.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board PL 26 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5033042610.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board RCP 24 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 513382474.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 75867-131LF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 24 POS 3mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0430452402.pdf |