| Part Number | 537480608 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 537080 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Board to Board PL 60 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 537480608 |
| Datasheet download |
| Part Number | 537480608 |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Housing Color | White |
| Mounting | Surface Mount |
| Contact Material | Brass |
| Body Orientation | Straight |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Lead Finish | Gold |
| Rad Hard | No |
| Product Dimensions | 18.8 x 4.3 x 2.4 mm |
| Pitch | 0.5 mm |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Gender | PL |
| Product Depth | 4.3 mm |
| Product Height | 2.4 mm |
| Product Length | 18.8 mm |
| Replacement Part Number | PART-537480608 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn HDI PIN 100 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 532448-1.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 2 POS 7.92mm Solder ST Thru-Hole Loose Piece Download PDF datasheet for 1747052-1.pdf |
|
HIGH TOP PRO | HDMI 19P, 90D, SMD, AU 30U\", HF, BLACK Download PDF datasheet for 1HD01921-56219.pdf |
|
Samtec | Conn Board Stacker HDR 10 POS 1.27mm Solder ST Thru-Hole Layer Download PDF datasheet for FW-05-01-F-D-390-137.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 34 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0702463401.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Elevated Shrouded Header HDR 14 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Box Download PDF datasheet for 98426-G10-07-188LF.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board PL 24 POS 0.35mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 504622-2410.pdf |
|
Samtec | CONN SMD HEADER 12P 2R MS(P1.27,H5.71) - |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 10 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0015977102.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip SKT 100 POS 1.27mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 87024-650LF.pdf |