| Part Number | 559172210 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 881520 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 22 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 559172210 |
| Datasheet download |
| Part Number | 559172210 |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Housing Color | White |
| Pitch | 2 mm |
| Body Orientation | Straight |
| Lead Finish | Tin |
| Product Dimensions | 25.4 x 11.5 x 9.75 mm |
| Mounting | Through Hole |
| Contact Material | Brass |
| Housing Material | Polybutylene Terephthalate |
| Gender | HDR |
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -25 to 85 °C |
| Product Depth | 11.5 mm |
| Product Height | 9.75 mm |
| Product Length | 25.4 mm |
| Replacement Part Number | PART-559172210 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board PIN 10 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0449141001.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn IDC Connector RCP 26 POS 2mm IDT RA Cable Mount Tube Download PDF datasheet for 89947-726LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 103634-3.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board PL 120 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 61083-121502LF.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for HTSW-103-14-F-D-005.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 11 POS 1.25mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0532611171.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector F 20 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Download PDF datasheet for 1658621-4.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 80 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK6F80347YG.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 24 POS 1.27mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 6-104068-1.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 12 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 1-1740556-2.pdf |