| Part Number | 57102-G06-04LF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 142680 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 8 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Box |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 57102-G06-04LF |
| Datasheet download |
| Part Number | 57102-G06-04LF |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Termination Method | Solder |
| Pitch | 2 mm |
| Contact Plating | Gold Over Nickel/ GXT Over Nickel |
| Housing Color | Black |
| Mounting | Through Hole |
| Body Orientation | Straight |
| Gender | HDR |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Maximum Voltage Rating | |
| Type | |
| Maximum Contact Resistance | |
| Maximum Current Rating | |
| Number of Rows | |
| Number of Contacts | |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Product Dimensions | 8 x 4 x 5.5 mm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Rad Hard | No |
| Product Depth | 4 mm |
| Product Height | 5.5 mm |
| Product Length | 8 mm |
| Replacement Part Number | PART-57102-G06-04LF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 8 POS 2.54mm Solder ST SMD Bag Download PDF datasheet for 54202-G08-04LF.pdf |
|
Kyocera | KED14 5802 044 002 829K+ 0.4MMPITCH VERT - |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 3 POS 7.92mm Solder ST Thru-Hole Bulk Download PDF datasheet for 1-1123724-2.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 3mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 436500221.pdf |
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 20 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0791077009.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board PL 16Signal 2Coaxial POS Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0919390001.pdf |
|
Samtec | SATTMMH-103-01-F-DV-006 CONN HEADER 14PO Download PDF datasheet for TMMH-103-01-F-DV-006.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 71349-0037.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 50 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXE650124D.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector F 4 POS 3.96mm IDT RA Cable Mount Download PDF datasheet for 640426-4.pdf |