| Part Number | 559321010 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 594320 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 559321010 |
| Datasheet download |
| Part Number | 559321010 |
|---|---|
| Housing Color | Natural |
| Termination Method | Solder |
| Body Orientation | Straight |
| Lead Finish | Tin |
| Pitch | 2 mm |
| Mounting | Through Hole |
| Contact Plating | Tin |
| Gender | HDR |
| Product Dimensions | 24 x 6.7 x 9.75 mm |
| Housing Material | Polyester |
| Operating Temperature | -25 to 85 °C |
| Product Depth | 6.7 mm |
| Product Height | 9.75 mm |
| Product Length | 24 mm |
| Replacement Part Number | PART-559321010 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 22 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0878332220.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 2mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0878320828.pdf |
|
Molex | Plug Assy, Single Row, ST, SMT, MicoLock Plus, 1.25W B, 16 CKT, Natural, 15\"T R Download PDF datasheet for 5055681670.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board HDR 14 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5024261430.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 18 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0901361218.pdf |
|
3M | Conn Shrouded Header HDR 20 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for N2520-5002RB.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 17 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 6-104910-6.pdf |
|
Molex | Conn IEEE 1386 RCP 64 POS 1mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0714390464.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 3 POS 1.25mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0530480310.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 4 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 3-641126-4.pdf |