| Part Number | 560020-0630 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 272530 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 6 POS 2mm Solder ST SMD Embossed T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 560020-0630 |
| Datasheet download |
| Part Number | 560020-0630 |
|---|---|
| Lead Finish | Tin Over Nickel |
| Type | Shrouded Header |
| Maximum Processing Temperature | 255 °C |
| Termination Method | Solder |
| Maximum Contact Resistance | 10 MOhm |
| Package Dimensions | 18.6 x 7.8 x 8 mm |
| Number of Rows | 1 |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Maximum Current Rating | 3/Contact A |
| Housing Material | Polyamide |
| Housing Color | Natural |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Pin Count | 6 |
| Rad Hard | No |
| Gender | HDR |
| Maximum Voltage Rating | 125 Vac |
| Number of Contacts | 6 |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Pitch | 2 mm |
| Body Orientation | Straight |
| Product Depth | 7.8 mm |
| Product Height | 8 mm |
| Product Length | 18.6 mm |
| Replacement Part Number | PART-560020-0630 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Poly Bag Download PDF datasheet for 67997-110HLF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 3 POS 10mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 428193213.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 14 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 15246140.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 12 POS 1.27mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 6-104071-1.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 16 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 5103309-3.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board RCP 50 POS 0.35mm Solder ST SMD Emboss T R Download PDF datasheet for 504618-5010.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board PL 160 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 61083-164602LF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 1.25mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0530481010.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 60 POS 0.35mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXE860124.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector RCP 7 POS 2.54mm IDT ST Cable Mount Strip Download PDF datasheet for 5-103957-6.pdf |