| Part Number | 87758-3016 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 231990 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 30 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 87758-3016 |
| Datasheet download |
| Part Number | 87758-3016 |
|---|---|
| Product Dimensions | 29.9 x 4 x 5.5 mm |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Rad Hard | No |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Max Processing Temp | 250 |
| Termination Method | Solder |
| Pitch | 2 mm |
| Body Orientation | Straight |
| Housing Color | Black |
| Lead Finish | Tin |
| Housing Material | Nylon 46 |
| Mounting | Through Hole |
| Gender | HDR |
| Product Depth | 4 mm |
| Product Height | 5.5 mm |
| Product Length | 29.9 mm |
| Replacement Part Number | PART-87758-3016 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 7 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 52418-0710.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 9 POS 5.03mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0010181090.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board RCP 20 POS 1.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5031542090.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 15 POS 1.5mm Solder RA SMD Embossed Tape Download PDF datasheet for 1-292227-5.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 1.25mm Solder ST Thru-Hole T R Download PDF datasheet for 10114829-10108LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | - Download PDF datasheet for 10126602-005LF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0430450624.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0702462001.pdf |
|
3M | Conn Ejector Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST SMD Download PDF datasheet for N4610-2250.pdf |
|
Samtec | SATERF8-020-01-L-D-RA-L CONN RCPT 40POS Download PDF datasheet for ERF8-020-01-L-D-RA-L.pdf |