| Part Number | 87832-5323 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 333580 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 8 POS 2mm Solder ST SMD Embossed T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 87832-5323 |
| Datasheet download |
| Part Number | 87832-5323 |
|---|---|
| Housing Color | Black |
| Number of Rows | 2 |
| Gender | HDR |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Pin Count | 8 |
| Housing Material | Nylon |
| Type | Wire to Board |
| Pitch | 2 mm |
| Lead Finish | Matte Tin Over Nickel |
| Rad Hard | No |
| Number of Contacts | 8 |
| Maximum Voltage Rating | 125 V |
| Package Dimensions | 10.65 x 6.3 x 7.6 mm |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Current Rating | 2/Contact A |
| Body Orientation | Straight |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Termination Method | Solder |
| Maximum Processing Temperature | 260 °C |
| Product Depth | 6.3 mm |
| Product Height | 7.6 mm |
| Product Length | 10.65 mm |
| Replacement Part Number | PART-87832-5323 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol-FCI | Conn IDC Connector M 6 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Tube Download PDF datasheet for 69830-006LF.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 100 POS 0.35mm Solder ST SMD Download PDF datasheet for AXE800124.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board RCP 8 POS 1.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 503154-0890.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 34 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK5F34347YG.pdf |
|
AVX | Conn Fine Pitch Connector PL 100 POS 0.5mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 145046100630829+.pdf |
|
Samtec | CONN DIP HEADER 2P 1R MS(P2.54,H2,54) - |
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 2 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0901481102.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 80 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK5S80247YG.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 76385-304LF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 8 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0874270802.pdf |