| Part Number | 87979-0806 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 871750 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 8 POS 2mm Solder RA SMD T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 87979-0806 |
| Datasheet download |
| Part Number | 87979-0806 |
|---|---|
| Mounting | Surface Mount |
| Housing Material | Nylon |
| Termination Method | Solder |
| Contact Plating | Matte Tin Over Nickel |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Housing Color | Black |
| Pitch | 2 mm |
| Gender | HDR |
| Body Orientation | Right Angle |
| Pin Count | 8 |
| Product Dimensions | 8 x 12.5 x 4 |
| Rad Hard | No |
| Lead Finish | Matte Tin Over Nickel |
| Max Processing Temp | 260 |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Product Depth | 12.5 mm |
| Product Height | 4 mm |
| Product Length | 8 mm |
| Replacement Part Number | PART-87979-0806 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | WAM1053091205 Download PDF datasheet for 1053091205.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 20 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK720427G.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 2 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 77311-101-02LF.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 10 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK6F10347YG.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip SKT 40 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 95257-301HLF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 5-103908-2.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 3 POS 2mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5600200320.pdf |
|
Molex | Conn Ribbon Cable Connector HDR 14 POS 2.54mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 908140214.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector F 4 POS 3.96mm IDT RA Cable Mount Download PDF datasheet for 3-640427-4.pdf |
|
Samtec | CONN DIP HEADER 14P 2R MS(P2.0,H4.83) - |