| Part Number | 0039303045 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 694520 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 4 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Bag |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0039303045 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0039303045 |
|---|---|
| Housing Material | Nylon 6/6 |
| Contact Material | Brass |
| Mounting | Through Hole |
| Body Orientation | Right Angle |
| Product Dimensions | 18 x 13.9 mm |
| Gender | HDR |
| Termination Method | Solder |
| Max Processing Temp | 240 |
| Pitch | 4.2 mm |
| Contact Plating | Tin Over Copper |
| Housing Color | Natural |
| Lead Finish | Tin |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Product Depth | 13.9 mm |
| Product Length | 18 mm |
| Replacement Part Number | PART-0039303045 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Kyocera | Conn Board to Board PL 24 POS 0.4mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 14 5807 024002829+.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector RCP 14 POS 2.54mm IDT ST Cable Mount Individual Download PDF datasheet for 6-103734-3.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0741620210.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 16 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 280390-2.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 705450073.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 20 POS 2.54mm Solder RA SMD T R Download PDF datasheet for 0015913204.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 28 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXT528124.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 8 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0010897080.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to FPC SKT 50 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXE150047D.pdf |
|
Molex | Conn IDC Connector F 26 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Download PDF datasheet for 36530-0102.pdf |