| Part Number | 1-1318300-6 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 124970 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 6 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Tube |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 1-1318300-6 |
| Datasheet download |
| Part Number | 1-1318300-6 |
|---|---|
| Housing Material | Polybutylene Terephthalate |
| Maximum Contact Resistance | 20 |
| Contact Plating | Tin |
| Rad Hard | No |
| Housing Color | Natural |
| Operating Temperature | -25 to 105 °C |
| Termination Method | Solder |
| Lead Finish | Tin |
| Body Orientation | Straight |
| Product Dimensions | 23.7 x 8.5 x 9.2 mm |
| Pitch | 3.96 mm |
| Max Processing Temp | 240|260|265 |
| Type | Wire to Board |
| Gender | HDR |
| Contact Material | Brass |
| Number of Rows | 1 |
| Mounting | Through Hole |
| Product Depth | 8.5 mm |
| Product Height | 9.2 mm |
| Product Length | 23.7 mm |
| Replacement Part Number | PART-1-1318300-6 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 14 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 54102-S0807LF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 6 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0533750610.pdf |
|
3M | Conn Shrouded Header HDR 16 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for N2516-6003RB.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0430450214.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 40 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0702464001.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Ejector Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 5499206-1.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector RCP 10 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Download PDF datasheet for 1658527-4.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 18 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0741640118.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 967741-1.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 50 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXE550127.pdf |