| Part Number | 98897-1119 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 227090 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Crimp Terminal F 19.9mm 4.2mm Tin Reel |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Terminals |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 98897-1119 |
| Datasheet download |
| Part Number | 98897-1119 |
|---|---|
| Gender | F |
| Rad Hard | No |
| Body Material | High Conductivity Copper |
| Product Dimensions | 19.9 x 4.2 mm |
| Plating | Tin |
| Product Depth | 4.2 mm |
| Product Length | 19.9 mm |
| Replacement Part Number | PART-98897-1119 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Quick Disconnect Terminal 18AWG F Tin Strip Download PDF datasheet for 1217096-2.pdf |
|
TE Connectivity | Quick Disconnect Terminal 13-17AWG M 27.9mm 6.3mm Tin Strip Download PDF datasheet for 928962-4.pdf |
|
TE Connectivity | Quick Disconnect Terminal 18-22AWG RCP 23.74mm 10.38mm Tin Strip Download PDF datasheet for 2-520263-2.pdf |
|
TE Connectivity | Ring Tongue Terminal 8AWG 35.15mm 12.7mm Tin Download PDF datasheet for 50720-1.pdf |
|
TE Connectivity | Splice Terminal 16-22AWG 7.65mm 3.58mm Tin Loose Piece Download PDF datasheet for 34130.pdf |
|
Molex | Snap Terminal 18-22AWG M 22.61mm Tin Box Download PDF datasheet for 0190340005.pdf |
|
TE Connectivity | Quick Disconnect Terminal 14-18AWG RCP 19.05mm 7.49mm Tin Strip Download PDF datasheet for 42100-2.pdf |
|
TE Connectivity | Faston Tab Terminal 16-22AWG RCP 21.38mm 5.74mm Tin Loose Piece Download PDF datasheet for 9-0160483-1.pdf |
|
TE Connectivity | Ring Tongue Terminal 22-26AWG 18.8mm 6.35mm Tin Tape Download PDF datasheet for 2-323916-1.pdf |
|
TE Connectivity | Quick Disconnect Terminal 18-22AWG F 23.74mm 8.53mm Tin Strip Download PDF datasheet for 2-520274-2.pdf |