| Part Number | 1-1627024-1 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 301860 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Quick Disconnect Terminal 15-20AWG RCP 8.5mm Strip |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Terminals |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 1-1627024-1 |
| Datasheet download |
| Part Number | 1-1627024-1 |
|---|---|
| Wire Size | 15 to 20 AWG |
| Product Dimensions | 8.5 mm |
| Gender | RCP |
| Tab Size | 4.95 mm² |
| Body Material | Brass |
| Rad Hard | No |
| Product Depth | 8.5 mm |
| Replacement Part Number | PART-1-1627024-1 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Ring Tongue Terminal 18-22AWG 20.5mm 6.7mm Tin Loose Piece Download PDF datasheet for 0190730042.pdf |
|
TE Connectivity | Quick Disconnect Terminal 15-20AWG RCP 7.6mm Tin Reel Download PDF datasheet for 280050-2.pdf |
|
TE Connectivity | Quick Disconnect Terminal M 12.8mm 6.2mm Tin Loose Piece Download PDF datasheet for 170267-1.pdf |
|
TE Connectivity | Ring Tongue Terminal 14-20AWG Strip Download PDF datasheet for 40702.pdf |
|
Molex | Wire Tap 18-22AWG 19.18mm 9.4mm Tin Bag Download PDF datasheet for 192160011.pdf |
|
Molex | Star Ring Tongue Terminal 14-16AWG 23.62mm 9.77mm Tin Tape Download PDF datasheet for 0190750022.pdf |
|
TE Connectivity | Quick Disconnect Terminal 16-20AWG RCP 13.46mm 6.35mm Tin Strip Download PDF datasheet for 42199-2.pdf |
|
TE Connectivity | Quick Disconnect Terminal 14-18AWG F 43.7mm 5.97mm Tin Strip Download PDF datasheet for 520963-2.pdf |
|
Molex | Quick Disconnect Terminal 18-22AWG F 22.6mm 9.7mm Tin T R Download PDF datasheet for 0190020002.pdf |
|
TE Connectivity | 250 FASTON CAP 3P - |