| Part Number | 74HC123BQ,115 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 293790 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Monostable Multivibrator Dual 16-Pin DHVQFN EP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HC123BQ,115 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HC123BQ,115 |
|---|---|
| Maximum Quiescent Current | 0.008 mA |
| Logic Family | HC |
| Supplier Package | DHVQFN EP |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Maximum High Level Output Current | -5.2 mA |
| Pin Count | 16 |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Product Dimensions | 3.6 x 2.6 x 0.95 mm |
| Lead Finish | Gold |
| Logic Function | Monostable Multivibrator |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 255@2V|[email protected]|43@6V ns |
| Package | 16DHVQFN EP |
| Replacement Part Number | PART-74HC123BQ,115 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 5-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC1G125GW125.pdf |
|
Nexperia | Buffer Driver 1-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 5-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74LVC1G07GV125.pdf |
|
ON Semiconductor | AND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for MC74VHC1G09DFT1G.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for SN74HC244DW.pdf |
|
ON Semiconductor | NAND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SOT-553 T R Download PDF datasheet for NL17SZ00XV5T2G.pdf |
|
Texas Instruments | Schmitt Trigger Buffer 1-CH Non-Inverting CMOS 6-Pin X2SON T R Download PDF datasheet for SN74AUP1G17DSFR.pdf |
|
Integrated Device Technology | Low Skew,1-to-12 LVCMOS LVTTL Fanout Buffer Download PDF datasheet for 8312AYILFT.pdf |
|
Nexperia | NAND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74LVC00AD,118.pdf |
|
Texas Instruments | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74AHC14PWR.pdf |
|
Maxim Integrated | Synthesizer 32-Pin TQFN EP T R Download PDF datasheet for MAX2870ETJ+T.pdf |