| Part Number | 74HCT123PW,112 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 195030 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Monostable Multivibrator Dual 16-Pin TSSOP Tube |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HCT123PW,112 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HCT123PW,112 |
|---|---|
| Supplier Package | TSSOP |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Low Level Output Current | 4 mA |
| Logic Function | Monostable Multivibrator |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Lead Finish | Gold |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Maximum Quiescent Current | 0.008 mA |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected] ns |
| Product Dimensions | 5.1 x 4.5 x 0.95 mm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum High Level Output Current | -4 mA |
| Logic Family | HCT |
| Pin Count | 16 |
| Package | 16TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74HCT123PW,112 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Programmable Timer Single 6-Pin SOT T R Download PDF datasheet for TPL5110DDCR.pdf |
|
Nexperia | Multi Function Gate 1-Element 2-IN CMOS 6-Pin XSON T R Download PDF datasheet for 74AUP1G97GM,115.pdf |
|
Nexperia | Shift Register Latch Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HCT4094D,118.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for SN74AHC1G125DBVR.pdf |
|
NXP | Voltage Level Translator 16-Pin DHVQFN EP T R Download PDF datasheet for NVT2006BQ,115.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 2-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 8-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC2G125DC,125.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | XOR Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for NC7S86M5X.pdf |
|
Nexperia | XOR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HCT86D,653.pdf |
|
ROHM | NAND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for BU4S11G2-TR.pdf |
|
ON Semiconductor | Inverter 1-Element CMOS 5-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for M74VHC1GT04DTT1G.pdf |