| Part Number | 74LVC1G123DP,125 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 596480 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Monostable Multivibrator Single 8-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74LVC1G123DP,125 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74LVC1G123DP,125 |
|---|---|
| Maximum High Level Output Current | -32 mA |
| Logic Family | LVC |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Operating Supply Voltage | 1.8|2.5|3.3|5 V |
| Maximum Quiescent Current | 0.02 mA |
| Maximum Low Level Output Current | 32 mA |
| Supplier Package | TSSOP |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Product Dimensions | 3.1 x 3.1 x 0.95 mm |
| Logic Function | Monostable Multivibrator |
| Pin Count | 8 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|10.3@3V to 3.6V|[email protected] to 5.5V ns |
| Package | 8TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74LVC1G123DP,125 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74ALVCH244PWR.pdf |
|
Integrated Device Technology | Low Skew,1-to-4,Crystal Oscillator LVCMOS-to-3.3V LVPECL Fanout Buffer Download PDF datasheet for 8535AG-31LF.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74HCT240DWR.pdf |
|
Texas Instruments | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74HC14QPWRQ1.pdf |
|
NXP | I2C Multiplexer 1-Element 2-IN 8-Pin SO Tube Download PDF datasheet for PCA9540BD,112.pdf |
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Pos-Edge 2-Element 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AHC74PW,118.pdf |
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 3-ST 1-Element 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC574APW,118.pdf |
|
Texas Instruments | Clock Conditioner 48-Pin LLP EP T R Download PDF datasheet for LMK04001BISQ NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Bus XCVR Dual 16-CH 3-ST 48-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVTH16245ADGGR.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 5-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for ALC74AHCT1G125GW,125.pdf |