| Part Number | DMN5L06DMKQ-7 |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Quantity in stock | 864900 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Trans MOSFET N-CH 50V 0.305A 6-Pin SOT-26 T R |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Transistor |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | DMN5L06DMKQ-7 |
| Datasheet download |
| Part Number | DMN5L06DMKQ-7 |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Channel Mode | Enhancement |
| Channel Type | N |
| Mounting | Surface Mount |
| RDS-on | 2@5V Ohm |
| Screening Level | Automotive |
| Maximum Continuous Drain Current | 0.305 A |
| Pin Count | 6 |
| Maximum Gate Source Voltage | ±20 V |
| MSL Level | 1 |
| Supplier Package | SOT-26 |
| Maximum Drain Source Voltage | 50 V |
| Rad Hard | No |
| Product Dimensions | 3 x 1.6 x 1.1 |
| Operating Temperature | -65 to 150 °C |
| Package | 6SOT-26 |
| Replacement Part Number | PART-DMN5L06DMKQ-7 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ROHM | Trans MOSFET P-CH 30V 4A 3-Pin TSMT T R Download PDF datasheet for RRR040P03TL.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 100V 17A 3-Pin(2+Tab) DPAK Download PDF datasheet for IRLR3410PBF.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 55V 17A 3-Pin(2+Tab) DPAK T R Download PDF datasheet for IRLR024NTRPBF.pdf |
|
STMicroelectronics | Trans MOSFET N-CH 1KV 3.5A 3-Pin(3+Tab) TO-220 Tube Download PDF datasheet for STP5NK100Z.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 100V 42A 3-Pin(3+Tab) TO-247AC Download PDF datasheet for IRFP150NPBF.pdf |
|
ROHM | Trans MOSFET N-CH 800V 8A 3-Pin(3+Tab) TO-220FM Bulk Download PDF datasheet for R8008ANX.pdf |
|
ON Semiconductor | Trans MOSFET P-CH 100V 28A 3-Pin(2+Tab) ATPAK T R Download PDF datasheet for ATP301-TL-H.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET P-CH 40V 85A 3-Pin(2+Tab) TO-252 Download PDF datasheet for IPD85P04P407ATMA1.pdf |
|
STMicroelectronics | Trans MOSFET N-CH 500V 14A 3-Pin(3+Tab) TO-247 Tube Download PDF datasheet for STW19NM50N.pdf |
|
STMicroelectronics | Trans MOSFET N-CH 60V 80A 3-Pin DPAK T R Download PDF datasheet for STD80N6F6.pdf |