| Part Number | DMP21D5UFB4-7B-01 |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Quantity in stock | 472270 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | DIIDMP21D5UFB4-7B-01 P-CHANNEL ENHANCEME |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Transistor |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | DMP21D5UFB4-7B-01 |
| Datasheet download |
| Part Number | DMP21D5UFB4-7B-01 |
|---|---|
| Typical Fall Time | 19.2 ns |
| Typical Turn-On Delay Time | 8.5 ns |
| Typical Turn-Off Delay Time | 20.2 ns |
| Lead Free | Yes |
| Screening Level | Automotive |
| Maximum Drain Source Voltage | 20 V |
| Green | Yes |
| Channel Mode | Enhancement |
| Typical Rise Time | 4.3 ns |
| Maximum Continuous Drain Current | 0.7 A |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Channel Type | P |
| Family | DMP21D5UFB4 |
| Maximum Gate Source Voltage | ±8 V |
| Rad Hard | No |
| Packaging | Tape and Reel |
| RDS-on | 0.97@5V Ohm |
| Package | 3X2-DFN |
| Replacement Part Number | PART-DMP21D5UFB4-7B-01 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ROHM | MOSFET RZM002P02 P-CH 2A 20V Download PDF datasheet for RZM002P02GT2L.pdf |
|
ROHM | Trans MOSFET N-CH 30V 4.5A 6-Pin TSMT T R Download PDF datasheet for RSQ045N03TR.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Trans MOSFET N-CH 20V 16.5A 8-Pin Power 33 T R Download PDF datasheet for FDMC8554.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Trans MOSFET N-CH 200V 3.8A 3-Pin(2+Tab) DPAK T R Download PDF datasheet for FQD5N20LTM.pdf |
|
ROHM | Trans MOSFET N-CH 45V 2A 3-Pin TSMT T R Download PDF datasheet for RTR020N05TL.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 650(Min)V 15A 4-Pin VSON T R Download PDF datasheet for IPL65R130C7AUMA1.pdf |
|
Vishay | DCMKP 4.2 1.0MF 2 - |
|
Fairchild Semiconductor | Trans MOSFET N-CH 100V 0.17A 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for BSS123L.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 100V 11.4A 8-Pin TDSON T R Download PDF datasheet for BSC100N10NSF G.pdf |
|
Infineon | MOS DIE - |