| Part Number | PSMN017-60YS 115 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 456820 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Trans MOSFET N-CH 60V 44A 5-Pin(4+Tab) LFPAK T R |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Transistor |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | PSMN017-60YS 115 |
| Datasheet download |
| Part Number | PSMN017-60YS 115 |
|---|---|
| Supplier Package | LFPAK |
| Max Processing Temp | 260 |
| Typical Rise Time | 6.4 ns |
| Channel Mode | Enhancement |
| Channel Type | N |
| Product Dimensions | 5 x 4.1 x 1.1 mm |
| Maximum Gate Source Voltage | 20 V |
| Typical Turn-On Delay Time | 13 ns |
| Maximum Drain Source Voltage | 60 V |
| Typical Fall Time | 12.7 ns |
| RDS-on | 15.7@10V mOhm |
| Maximum Continuous Drain Current | 44 A |
| Typical Turn-Off Delay Time | 27 ns |
| Operating Temperature | -55 to 175 °C |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 5 |
| Lead Finish | Tin |
| MSL Level | 1 |
| Package | 5LFPAK |
| Replacement Part Number | PART-PSMN017-60YS 115 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Trans MOSFET P-CH 20V 11.3A 6-Pin PowerPAK SC-70 T R Download PDF datasheet for SIA433EDJ-T1-GE3.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 30V 18A 8-Pin TDSON T R Download PDF datasheet for BSC0906NS.pdf |
|
ON Semiconductor | Trans MOSFET P-CH 20V 3.2A 3-Pin SOT-23 Download PDF datasheet for NTRV4101PT1G.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 40V 120A 3-Pin TO-220 Tube Download PDF datasheet for IPP015N04N G.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 30V 14A 8-Pin PQFN EP T R Download PDF datasheet for IRFH8334TRPBF.pdf |
|
Vishay | Trans MOSFET P-CH 30V 8.7A 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for SI4835DDY-T1-GE3.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 40V 280A 7-Pin(6+Tab) D2PAK T R Download PDF datasheet for IRF2804STRL7PP.pdf |
|
NXP | Trans MOSFET N-CH 20V 6.3A 3-Pin TO-236AB T R Download PDF datasheet for PMV20XNEAR.pdf |
|
Vishay | Trans MOSFET N P-CH 12V 4.5A 6-Pin PowerPAK SC-70 T R Download PDF datasheet for SiA533EDJ-T1-GE3.pdf |
|
NXP | Trans MOSFET N-CH -0.5V 65V 3-Pin PLD-1.5W T R Download PDF datasheet for MHT1008NT1.pdf |