| Part Number | FDD8780 |
|---|---|
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Quantity in stock | 431310 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Trans MOSFET N-CH 25V 35A 3-Pin(2+Tab) TO-252 T R |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Transistor |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | FDD8780 |
| Datasheet download |
| Part Number | FDD8780 |
|---|---|
| Typical Turn-On Delay Time | 7 ns |
| Maximum Gate Source Voltage | ±20 V |
| Typical Fall Time | 24 ns |
| RDS-on | 8.5@10V mOhm |
| Typical Rise Time | 9 ns |
| Maximum Drain Source Voltage | 25 V |
| Maximum Continuous Drain Current | 35 A |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Channel Type | N |
| Product Dimensions | 6.73 x 6.22 x 2.39 mm |
| Rad Hard | No |
| Supplier Package | TO-252 |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Typical Turn-Off Delay Time | 43 ns |
| Max Processing Temp | 260 |
| Channel Mode | Enhancement |
| Pin Count | 3 |
| Operating Temperature | -55 to 175 °C |
| Package | 3TO-252 |
| Replacement Part Number | PART-FDD8780 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ROHM | Trans MOSFET N-CH 60V 0.3A 3-Pin SST T R Download PDF datasheet for RK7002AT116.pdf |
|
ON Semiconductor | Trans MOSFET N-CH 40V 20A 8-Pin DFN EP T R Download PDF datasheet for NTMFS5832NLT1G.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Trans MOSFET N-CH 200V 21A 3-Pin(2+Tab) D2PAK T R Download PDF datasheet for FQB19N20LTM.pdf |
|
Infineon | SP001570088, Trans MOSFET P-CH 150V 2.2A 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for IRF6216TRPBF-1.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 100V 55A 3-Pin(2+Tab) D2PAK T R Download PDF datasheet for IRL2910STRLPBF.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Trans MOSFET P-CH 20V 13.5A 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for FDS4465.pdf |
|
Vishay | Trans MOSFET P-CH 30V 6.5A 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SI6415DQ-T1-E3.pdf |
|
ON Semiconductor | NFET SO8FL 30V 46A 6.96MO - |
|
Nexperia | Trans MOSFET N-CH 40V 100A 3-Pin(2+Tab) D2PAK T R Download PDF datasheet for BUK762R6-40E,118.pdf |
|
Vishay | CMKP 4.01 1.0MF D - |