| Part Number | FDMB3800N |
|---|---|
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Quantity in stock | 150060 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Trans MOSFET N-CH 30V 4.8A 8-Pin MLP EP T R |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Transistor |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | FDMB3800N |
| Datasheet download |
| Part Number | FDMB3800N |
|---|---|
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Continuous Drain Current | 4.8 A |
| Rad Hard | No |
| RDS-on | 40@10V mOhm |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 1 |
| Typical Fall Time | 2 ns |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Channel Type | N |
| Lead Finish | Gold |
| Supplier Package | MLP EP |
| Channel Mode | Enhancement |
| Product Dimensions | 2 x 2 x 0.95 mm |
| Maximum Drain Source Voltage | 30 V |
| Typical Turn-Off Delay Time | 21 ns |
| Maximum Gate Source Voltage | ±20 V |
| Pin Count | 8 |
| Typical Rise Time | 5 ns |
| Typical Turn-On Delay Time | 8 ns |
| Package | 8MLP EP |
| Replacement Part Number | PART-FDMB3800N |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ROHM | Trans MOSFET N-CH 20V 0.2A 3-Pin EMT Download PDF datasheet for RUE002N02TL.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Trans MOSFET P-CH 20V 1.6A 3-Pin SuperSOT T R Download PDF datasheet for FDN338P.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Trans MOSFET N-CH 30V 13A 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for FDS6294.pdf |
|
Nexperia | N-CH, 30V, 2.2M OHM LOGIC LEVEL MOSFET - |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 30V 11A 8-Pin TDSON EP Download PDF datasheet for BSC120N03MSG.pdf |
|
Vishay | Trans MOSFET P-CH 60V 16A 8-Pin PowerPAK 1212 T R Download PDF datasheet for SQ7415AENW-T1_GE3.pdf |
|
Nexperia | N-channel TrenchMOS logic level FET Download PDF datasheet for BUK9640-100A C111.pdf |
|
Vishay | Trans MOSFET P-CH -200V -12A 8-Pin PowerPAK SO T R Download PDF datasheet for SQJ431EP-T1_GE3.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Trans MOSFET N-CH 800V 5.5A 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Rail Download PDF datasheet for FQP6N80C.pdf |
|
Vishay | Trans MOSFET P-CH 60V 18A 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Download PDF datasheet for IRF9Z34PBF.pdf |