| Part Number | FQA30N40 |
|---|---|
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Quantity in stock | 297660 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Trans MOSFET N-CH 400V 30A 3-Pin(3+Tab) TO-3P Rail |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Transistor |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | FQA30N40 |
| Datasheet download |
| Part Number | FQA30N40 |
|---|---|
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Typical Turn-On Delay Time | 80 ns |
| Maximum Continuous Drain Current | 30 A |
| Maximum Drain Source Voltage | 400 V |
| Channel Type | N |
| RDS-on | 140@10V mOhm |
| Channel Mode | Enhancement |
| Typical Fall Time | 170 ns |
| Maximum Gate Source Voltage | ±30 V |
| Typical Turn-Off Delay Time | 190 ns |
| Supplier Package | TO-3P |
| Mounting | Through Hole |
| Pin Count | 3 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Rad Hard | No |
| Typical Rise Time | 320 ns |
| Product Dimensions | 16.4 x 5.16 x 21.3 mm |
| Package | 3TO-3P |
| Replacement Part Number | PART-FQA30N40 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | JUNCTION FET Download PDF datasheet for DSK5J01P0L.pdf |
|
Broadcom | Trans JFET N-CH 5V 120mA 4-Pin Mini-PAK T R Download PDF datasheet for ATF-541M4-TR1.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Trans MOSFET N-CH 75V 9A 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Tube Download PDF datasheet for FDP16AN08A0.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 25V 22A 8-Pin TDSON EP Download PDF datasheet for BSC032NE2LS.pdf |
|
Vishay | Trans MOSFET P-CH 40V 10.2A 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for Si4401DDY-T1-GE3.pdf |
|
Diodes Incorporated | Trans MOSFET P-CH 30V 3.8A 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for DMP3098L-7.pdf |
|
STMicroelectronics | Trans MOSFET N-CH 600V 5.5A 3-Pin DPAK T R Download PDF datasheet for STD9N60M2.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 60V 2.7mOHM 8-Pin TDSON T R - |
|
STMicroelectronics | Trans MOSFET N-CH 1KV 6.5A 3-Pin(3+Tab) TO-220 Tube Download PDF datasheet for STP8NK100Z.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 55V 94A 3-PIN(2+TAB) D - |