| Part Number | IPB65R190CFD |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Quantity in stock | 776740 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Trans MOSFET N-CH 650V 17.5A 3-Pin TO-263 T R |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Transistor |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | IPB65R190CFD |
| Datasheet download |
| Part Number | IPB65R190CFD |
|---|---|
| Pin Count | 3 |
| Product Dimensions | 10.31(Max) x 9.45(Max) x 4.57(Max) |
| Rad Hard | No |
| Maximum Continuous Drain Current | 17.5 A |
| RDS-on | 190@10V mOhm |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Drain Source Voltage | 650 V |
| Typical Rise Time | 8.4 ns |
| Typical Fall Time | 6.4 ns |
| Channel Mode | Enhancement |
| Typical Turn-On Delay Time | 12 ns |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Supplier Package | TO-263 |
| Channel Type | N |
| Maximum Gate Source Voltage | 20 V |
| Typical Turn-Off Delay Time | 53.2 ns |
| Lead Finish | Tin Over Nickel |
| Package | 3TO-263 |
| Replacement Part Number | PART-IPB65R190CFD |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Trans MOSFET N-CH 30V 11.7A 8-Pin PowerPAK 1212 T R Download PDF datasheet for Si7114DN-T1-E3.pdf |
|
Vishay | Trans MOSFET N-CH 80V 40A 3-Pin(2+Tab) DPAK Download PDF datasheet for SUD40N08-16-E3.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 650V 34.6A 3-Pin TO-247 Tube Download PDF datasheet for SPW35N60C3.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 25V 17A 6-Pin Direct-FET SQ T R Download PDF datasheet for IRF6712STRPBF.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 100V 50A 3-Pin TO-252 T R Download PDF datasheet for IPD50N10S3L-16.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Trans MOSFET N-CH 50V 14A 3-Pin(2+Tab) DPAK T R Download PDF datasheet for RFD14N05SM9A.pdf |
|
Vishay | Trans MOSFET N-CH 40V 10A 8-Pin PowerPAK SO T R Download PDF datasheet for Si7288DP-T1-GE3.pdf |
|
Nexperia | Trans MOSFET P-CH 20V 1A 3-Pin DFN T R Download PDF datasheet for PMZB350UPE,315.pdf |
|
Nexperia | Trans MOSFET N-CH 100V 30A 5-Pin(4+Tab) LFPAK T R Download PDF datasheet for BUK7Y38-100EX.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 600V 20.7A 3-Pin(3+Tab) TO-220FP Download PDF datasheet for SPA20N60C3.pdf |