| Part Number | IPZ40N04S53R1ATMA1 |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Quantity in stock | 475500 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Trans MOSFET N-CH 40V 40A 8-Pin TSDSON T R |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Transistor |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | IPZ40N04S53R1ATMA1 |
| Datasheet download |
| Part Number | IPZ40N04S53R1ATMA1 |
|---|---|
| Typical Rise Time | 3 ns |
| Maximum Gate Source Voltage | ±20 V |
| Pin Count | 8 |
| Screening Level | Automotive |
| Supplier Package | TSDSON |
| Maximum Drain Source Voltage | 40 V |
| Maximum Continuous Drain Current | 40 A |
| Typical Fall Time | 7 ns |
| RDS-on | 3.1@10V mOhm |
| Typical Turn-On Delay Time | 6 ns |
| Channel Type | N |
| Product Dimensions | 3.4(Max) x 3.4(Max) x 1.1(Max) |
| Lead Finish | Tin|Silver |
| Rad Hard | No |
| Typical Turn-Off Delay Time | 11 ns |
| Mounting | Surface Mount |
| Channel Mode | Enhancement |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -55 to 175 °C |
| MSL Level | 1 |
| Package | 8TSDSON |
| Replacement Part Number | PART-IPZ40N04S53R1ATMA1 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Infineon | SP001583976 UDRMOS 25A, CONSUMER - |
|
Fairchild Semiconductor | Trans MOSFET N-CH 60V 4.3A 6-Pin SuperSOT T R Download PDF datasheet for FDC5612.pdf |
|
Texas Instruments | Trans MOSFET N-CH 100V 110A 8-Pin SON T R Download PDF datasheet for CSD19531Q5A.pdf |
|
Toshiba | MOSFET Download PDF datasheet for TPCF8105TE85LFM.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 650V 11A 3-Pin TO-220 Tube Download PDF datasheet for SPP11N65C3.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 60V 100A 8-Pin TDSON T R Download PDF datasheet for BSC028N06NS.pdf |
|
Vishay | Trans MOSFET P-CH 60V 3.2A 8-Pin PowerPAK SO T R Download PDF datasheet for SI7465DP-T1-GE3.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 20V 19A 8-Pin TDSON T R Download PDF datasheet for BSC046N02KS G.pdf |
|
Nexperia | Trans MOSFET N-CH 240V 0.375A 4-Pin(3+Tab) SOT-223 T R Download PDF datasheet for BSP89,115.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 40V 409A 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Tube Download PDF datasheet for IRFB7430PBF.pdf |