| Part Number | IRFP140NPBF |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Quantity in stock | 565620 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Trans MOSFET N-CH 100V 33A 3-Pin(3+Tab) TO-247AC |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Transistor |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | IRFP140NPBF |
| Datasheet download |
| Part Number | IRFP140NPBF |
|---|---|
| Channel Mode | Enhancement |
| Maximum Drain Source Voltage | 100 V |
| Typical Turn-On Delay Time | 8.2 ns |
| Product Dimensions | 15.87 x 5.31 x 20.7 mm |
| Typical Turn-Off Delay Time | 44 ns |
| Typical Fall Time | 33 ns |
| Channel Type | N |
| Maximum Gate Source Voltage | ±20 V |
| Operating Temperature | -55 to 175 °C |
| Pin Count | 3 |
| Mounting | Through Hole |
| Rad Hard | No |
| Supplier Package | TO-247AC |
| Maximum Continuous Drain Current | 33 A |
| RDS-on | 52@10V mOhm |
| MSL Level | 1 |
| Typical Rise Time | 39 ns |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Max Processing Temp | 260|300 |
| Package | 3TO-247AC |
| Replacement Part Number | PART-IRFP140NPBF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 600V 4.4A 3-Pin TO-220FP Tube Download PDF datasheet for IPA60R950C6.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 200V 38A 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Download PDF datasheet for IRFB38N20DPBF.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 40V 18A 8-Pin SOIC Download PDF datasheet for IRF7842PBF.pdf |
|
Texas Instruments | Trans MOSFET N-CH 30V 19A 8-Pin VSONP T R Download PDF datasheet for CSD17577Q3AT.pdf |
|
Nexperia | Trans MOSFET N-CH 60V 40A 8-Pin LFPAK56D T R Download PDF datasheet for BUK9K13-60EX.pdf |
|
Nexperia | Trans MOSFET N-CH 25V 75A 3-Pin(2+Tab) DPAK T R Download PDF datasheet for PHD97NQ03LT,118.pdf |
|
ROHM | Trans MOSFET N-CH 20V 1.5A 6-Pin TUMT T R Download PDF datasheet for US6K4TR.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Trans MOSFET N-CH 30V 12A 17A 8-Pin Power 56 T R Download PDF datasheet for FDMS7602S.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 650V 20.2A 3-Pin TO-220 Tube Download PDF datasheet for IPP60R190E6.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Trans MOSFET P-CH 500V 2.7A 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Rail Download PDF datasheet for FQP3P50.pdf |