| Part Number | IRFS7530TRLPBF |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Quantity in stock | 733290 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Trans MOSFET N-CH 60V 295A 3-Pin D2PAK T R |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Transistor |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | IRFS7530TRLPBF |
| Datasheet download |
| Part Number | IRFS7530TRLPBF |
|---|---|
| Typical Fall Time | 104 ns |
| Typical Turn-Off Delay Time | 172 ns |
| Maximum Gate Source Voltage | ±20 V |
| Maximum Drain Source Voltage | 60 V |
| Supplier Package | D2PAK |
| Channel Type | N |
| Lead Finish | Matte Tin Over Nickel |
| RDS-on | 2@10V mOhm |
| Product Dimensions | 10.67(Max) x 9.65(Max) x 4.83(Max) |
| Screening Level | Industrial |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Typical Turn-On Delay Time | 52 ns |
| MSL Level | 1 |
| Channel Mode | Enhancement |
| Maximum Continuous Drain Current | 295 A |
| Typical Rise Time | 141 ns |
| Pin Count | 3 |
| Operating Temperature | -55 to 175 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Package | 3D2PAK |
| Replacement Part Number | PART-IRFS7530TRLPBF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 25V 20A 8-Pin PQFN T R Download PDF datasheet for IRFHM4234TRPBF.pdf |
|
Vishay | Trans MOSFET P-CH 250V 2.7A 3-Pin(2+Tab) DPAK Download PDF datasheet for IRFR9214PBF.pdf |
|
Vishay | Trans MOSFET N-CH 600V 6.2A 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Download PDF datasheet for IRFBC40PBF.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Trans MOSFET N-CH 30V 11A 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for FDS6690A.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 30V 21A 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for IRF7831TRPBF.pdf |
|
NXP | Trans JFET N-CH 40V 30mA 3-Pin TO-236AB T R Download PDF datasheet for PMBF4393,215.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 200V 65A 3-Pin(3+Tab) TO-247AC Download PDF datasheet for IRFP4227PBF.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 100V 10A 8-Pin PQFN EP T R Download PDF datasheet for IRFH5210TRPBF.pdf |
|
Toshiba | Nch, Application scope: High efficiency DC DC converters, Switching regulators, PD=78W, VDSS=150V, VGSS=\u00b120V, ID=50A, Qg=22nC(typ.), Ciss=1700pF(typ.), RDS(ON)=15.4m\u03a9(max)@VGS=10V Download PDF datasheet for TPH1500CNH.pdf |
|
Diodes Incorporated | Trans MOSFET N-CH 60V 4.4A 8-Pin SO T R Download PDF datasheet for DMN6066SSD-13.pdf |