| Part Number | NX7002AKS,115 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 420280 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Trans MOSFET N-CH 60V 0.17A 6-Pin TSSOP T R |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Transistor |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | NX7002AKS,115 |
| Datasheet download |
| Part Number | NX7002AKS,115 |
|---|---|
| Supplier Package | TSSOP |
| Rad Hard | No |
| RDS-on | 4500@10V mOhm |
| Maximum Gate Source Voltage | 20 V |
| Typical Fall Time | 14 ns |
| Maximum Drain Source Voltage | 60 V |
| Typical Turn-On Delay Time | 6 ns |
| Pin Count | 6 |
| Product Dimensions | 2.2 x 1.35 x 1 mm |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Channel Mode | Enhancement |
| Channel Type | N |
| Maximum Continuous Drain Current | 0.17 A |
| Typical Turn-Off Delay Time | 20 ns |
| Typical Rise Time | 7 ns |
| Mounting | Surface Mount |
| Package | 6TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-NX7002AKS,115 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | DCMKP#4.0 1.0MF 2 - |
|
Nexperia | Trans MOSFET N-CH 40V 75A T R Download PDF datasheet for BUK764R0-40E,118.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Trans MOSFET N-CH 100V 6A 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Tube Download PDF datasheet for FDP3682.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Trans MOSFET N-CH 60V 7.5A 6-Pin Micro FET T R Download PDF datasheet for FDMA86551L.pdf |
|
ROHM | Trans MOSFET N-CH 30V 1.5A 6-Pin TUMT T R Download PDF datasheet for US6K1TR.pdf |
|
Infineon | SP000854570_LV POWER MOS_TR_RO Download PDF datasheet for BSZ0901NS.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 650V 21A 3-Pin TO-263 T R Download PDF datasheet for IPB60R165CP.pdf |
|
Vishay | Trans MOSFET P-CH 20V 4.5A 6-Pin PowerPAK SC-70 T R Download PDF datasheet for SIA923AEDJ-T1-GE3.pdf |
|
STMicroelectronics | Trans MOSFET N-CH 800V 2.5A 3-Pin DPAK T R Download PDF datasheet for STD3N80K5.pdf |
|
Nexperia | Trans MOSFET N-CH 30V 1.7A 3-Pin TO-236AB T R Download PDF datasheet for SI2304DS,215.pdf |