| Part Number | RHU002N06FRAT106 |
|---|---|
| Manufacturer | ROHM |
| Quantity in stock | 128850 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Trans MOSFET N-CH 60V \u00b10.2A 3-Pin UMT T R |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Transistor |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | RHU002N06FRAT106 |
| Datasheet download |
| Part Number | RHU002N06FRAT106 |
|---|---|
| Channel Mode | Enhancement |
| Mounting | Surface Mount |
| Channel Type | N |
| Maximum Continuous Drain Current | ±0.2 A |
| Maximum Gate Source Voltage | ±20 V |
| RDS-on | 2.4@10V MOhm |
| Typical Turn-On Delay Time | 6 ns |
| Typical Turn-Off Delay Time | 12 ns |
| Pin Count | 3 |
| Supplier Package | UMT |
| Typical Rise Time | 5 ns |
| Screening Level | Automotive |
| Maximum Drain Source Voltage | 60 V |
| Typical Fall Time | 95 ns |
| Package Dimensions | 2 x 1.25 x 0.9 mm |
| Maximum Processing Temperature | 260 °C |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Rad Hard | No |
| Lead Finish | Tin|Silver|Copper |
| Package | 3UMT |
| Replacement Part Number | PART-RHU002N06FRAT106 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |