| Part Number | SFT1342-W |
|---|---|
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Quantity in stock | 349630 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Trans MOSFET P-CH 60V 12A 3-Pin IPAK Bag |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Transistor |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SFT1342-W |
| Datasheet download |
| Part Number | SFT1342-W |
|---|---|
| Channel Mode | Enhancement |
| Maximum Gate Source Voltage | ±20 V |
| Typical Fall Time | 75 ns |
| Pin Count | 3 |
| Maximum Continuous Drain Current | 12 A |
| Product Dimensions | 6.5 x 2.3 x 5.5 |
| Lead Finish | Tin|Bismuth |
| Mounting | Through Hole |
| Typical Turn-On Delay Time | 10 ns |
| RDS-on | 62@10V mOhm |
| Maximum Drain Source Voltage | 60 V |
| Typical Turn-Off Delay Time | 135 ns |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Supplier Package | IPAK |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Typical Rise Time | 37 ns |
| Channel Type | P |
| Package | 3IPAK |
| Replacement Part Number | PART-SFT1342-W |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 20V 18A 7-Pin Direct-FET ST T R Download PDF datasheet for IRF6636TRPBF.pdf |
|
Vishay | Trans MOSFET N-CH 20V 0.66A 6-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for Si1902DL-T1-E3.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 150V 83A 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Download PDF datasheet for IRFB4321GPBF.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Trans MOSFET P-CH 12V 2.5A 6-Pin SuperSOT T R Download PDF datasheet for FDC6318P.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 60V 21A 8-Pin QFN T R Download PDF datasheet for IRFH5006TRPBF.pdf |
|
Nexperia | Trans MOSFET N-CH 30V 79A 5-Pin(4+Tab) LFPAK T R Download PDF datasheet for PH6030AL,115.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Trans MOSFET N-CH 30V 24A 8-Pin MLP EP T R Download PDF datasheet for FDMS8025S.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET P-CH 55V 12A 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Download PDF datasheet for IRF9Z24NPBF.pdf |
|
ON Semiconductor | NFET SOT883 20V 361MA 0.7 - |
|
Toshiba | TOSSSM3K36MFV,L3INF SMALL SIGNAL MOSFET Download PDF datasheet for SSM3K36MFVL3INF.pdf |