GA355DR7GC471KY02L Murata Manufacturing
GA355DR7GC471KY02L Images
Please contact us for more photos of GA355DR7GC471KY02L
Part Number GA355DR7GC471KY02L
Manufacturer Murata Manufacturing
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 470pF 250VAC X7R 10% SMD 2220 Embossed T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level GA355DR7GC471KY02L
Datasheet download GA355DR7GC471KY02L.pdf
Request Quotation for GA355DR7GC471KY02L
GA355DR7GC471KY02L Specifications
Part Number GA355DR7GC471KY02L
Voltage(AC) 250 V
Mounting Surface Mount
Case Size 2220
Capacitance Value 470 pF
Lead Finish Matte Tin
Rad Hard No
Product Dimensions 5.7 x 5 x 2 mm
Max Processing Temp 270
Dielectric X7R
Case Style Ceramic Chip
Package/Case 2220
Operating Temperature -55 to 125 °C
Construction Flat
Tolerance 10 %
Product Depth 5 mm
Product Height 2 mm
Product Length 5.7 mm