GCM1555C1H151JA16D Murata Manufacturing
GCM1555C1H151JA16D Images
Please contact us for more photos of GCM1555C1H151JA16D
Part Number GCM1555C1H151JA16D
Manufacturer Murata Manufacturing
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 150pF 50V C0G 5% SMD 0402 125\u00b0C Paper T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level GCM1555C1H151JA16D
Datasheet download GCM1555C1H151JA16D.pdf
Request Quotation for GCM1555C1H151JA16D
GCM1555C1H151JA16D Specifications
Part Number GCM1555C1H151JA16D
Max Processing Temp 270
Product Dimensions 1 x 0.5 x 0.5 mm
Voltage(DC) 50 V
Capacitance Value 150 pF
Case Style Ceramic Chip
Tolerance 5 %
Package/Case 0402
Construction Flat
Lead Finish Matte Tin
Rad Hard No
Operating Temperature -55 to 125 °C
Mounting Surface Mount
Dielectric C0G
Case Size 0402
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.5 mm
Product Length 1 mm