GCM155R72A471KA37D Murata Manufacturing
GCM155R72A471KA37D Images
Please contact us for more photos of GCM155R72A471KA37D
Part Number GCM155R72A471KA37D
Manufacturer Murata Manufacturing
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 470pF 100V X7R 10% SMD 0402 125\u00b0C Paper T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level GCM155R72A471KA37D
Datasheet download GCM155R72A471KA37D.pdf
Request Quotation for GCM155R72A471KA37D
GCM155R72A471KA37D Specifications
Part Number GCM155R72A471KA37D
Max Processing Temp 270
Product Dimensions 1 x 0.5 x 0.5 mm
Voltage(DC) 100 V
Case Style Ceramic Chip
Dielectric X7R
Capacitance Value 470 pF
Package/Case 0402
Tolerance 10 %
Construction Flat
Lead Finish Matte Tin
Rad Hard No
Operating Temperature -55 to 125 °C
Mounting Surface Mount
Case Size 0402
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.5 mm
Product Length 1 mm