GCM1885C1H101JA16D Murata Manufacturing
GCM1885C1H101JA16D Images
Please contact us for more photos of GCM1885C1H101JA16D
Part Number GCM1885C1H101JA16D
Manufacturer Murata Manufacturing
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 100pF 50V C0G 5% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level GCM1885C1H101JA16D
Datasheet download GCM1885C1H101JA16D.pdf
Request Quotation for GCM1885C1H101JA16D
GCM1885C1H101JA16D Specifications
Part Number GCM1885C1H101JA16D
Dielectric C0G
Capacitance Value 100 pF
Mounting Surface Mount
Rad Hard No
Lead Finish Matte Tin
Tolerance 5 %
Construction Flat
Case Style Ceramic Chip
Operating Temperature -55 to 125 °C
Package/Case 0603
Voltage(DC) 50 V
Product Dimensions 1.6 x 0.8 x 0.8 mm
Case Size 0603
Max Processing Temp 270
Product Depth 0.8 mm
Product Height 0.8 mm
Product Length 1.6 mm