GCM1885C1H751JA16D Murata Manufacturing
GCM1885C1H751JA16D Images
Please contact us for more photos of GCM1885C1H751JA16D
Part Number GCM1885C1H751JA16D
Manufacturer Murata Manufacturing
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 750pF 50V C0G 5% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level GCM1885C1H751JA16D
Datasheet download GCM1885C1H751JA16D.pdf
Request Quotation for GCM1885C1H751JA16D
GCM1885C1H751JA16D Specifications
Part Number GCM1885C1H751JA16D
Construction Flat
Lead Finish Matte Tin
Rad Hard No
Mounting Surface Mount
Operating Temperature -55 to 125 °C
Dielectric C0G
Package/Case 0603
Case Size 0603
Max Processing Temp 270
Product Dimensions 1.6 x 0.8 x 0.8 mm
Capacitance Value 750 pF
Voltage(DC) 50 V
Case Style Ceramic Chip
Tolerance 5 %
Product Depth 0.8 mm
Product Height 0.8 mm
Product Length 1.6 mm