| Part Number | GCM188R11H472KA01D |
|---|---|
| Manufacturer | Murata Manufacturing |
| Quantity in stock | 189510 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 0.0047uF 50V R 10% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | GCM188R11H472KA01D |
| Datasheet download |
| Part Number | GCM188R11H472KA01D |
|---|---|
| Construction | Flat |
| Mounting | Surface Mount |
| Case Size | 0603 |
| Package/Case | 0603 |
| Package Dimensions | 1.6 x 0.8 x 0.8 mm |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Lead Finish | Tin Over Nickel |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Maximum Processing Temperature | 260 °C |
| Termination Style | Wraparound |
| Voltage(DC) | 50 V |
| Capacitance Value | 0.0047 uF |
| Pin Count | 2 |
| Tolerance | 10 % |
| Supplier Package | 0603 |
| Dielectric | R |
| Rad Hard | No |
| Product Depth | 0.8 mm |
| Product Height | 0.8 mm |
| Product Length | 1.6 mm |
| Replacement Part Number | PART-GCM188R11H472KA01D |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
KEMET | Cap Ceramic 0.027uF 50V C0G 5% SMD 2220 125\u00b0C Plastic T R Download PDF datasheet for C2220C273J5GAC7800.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 0.1uF 25V X5R 20% SMD 0201 85\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for GRM033R61E104ME14D.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 10pF 200V C0G 10% Radial 5.08mm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for SR212A100KARTR1.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 100pF 2000V X7R 10% SMD 1206 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 1206GC101KAT1A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 100pF 50V C0G 5% SMD 0402 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 04025A101JAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 22pF 50V C0G 1% SMD 0402 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 04025U220FAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 12pF 50V C0G 10% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 06035A120KAT2A.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 2.2uF 16V Y5V 20% SMD 1206 85\u00b0C Plastic T R Download PDF datasheet for C1206C225M4VAC7800.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 100pF 50V C0G 5% SMD 1206 Plastic T R Download PDF datasheet for C1206C101J5GACTU.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 150pF 50V C0G 5% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for C0805C151J5GAC7800.pdf |