GRM155R61A105KE01D Murata Manufacturing
GRM155R61A105KE01D Images
Please contact us for more photos of GRM155R61A105KE01D
Part Number GRM155R61A105KE01D
Manufacturer Murata Manufacturing
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 1uF 10V X5R 10% SMD 0402 85\u00b0C Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level GRM155R61A105KE01D
Datasheet download GRM155R61A105KE01D.pdf
Request Quotation for GRM155R61A105KE01D
GRM155R61A105KE01D Specifications
Part Number GRM155R61A105KE01D
Construction Flat
Rad Hard No
Lead Finish Tin Over Nickel
Mounting Surface Mount
Case Size 0402
Product Dimensions 1 x 0.5 x 0.5
Operating Temperature -55 to 85 °C
Termination Style Wraparound
Dielectric X5R
Max Processing Temp 260
Case Style Ceramic Chip
Capacitance Value 1 uF
Voltage(DC) 10 V
Pin Count 2
Supplier Package 0402
Package/Case 0402
Tolerance 10 %
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.5 mm
Product Length 1 mm